Site Map

Bugün : 20.08.2019

Haberler

Milenyum Çağını Başlatan Dev Yahoo Güç Kaybediyor

11 Tem
Milenyum Çağını Başlatan Dev Yahoo Güç Kaybediyor

Unutulan arama motoru devi Yahoo sır mı ser mi oldu ? İnanılması güç ama Yahoo konsepti olana arama motoru özelliğini piyasadaki yeni rakibi Yandex ile eski rakibi Google arama motorlarına göre artık eskisi gibi kullanmamaktadır. Özellik ile en çok sevilen ve eski döneme göre daha çok tercih edilen Yahoo arama motoru devi olarak ilk arama motoru tabanlı elektronik posta ve sohbet sistemine başlayan ve bununla beraber Microsoft messenger hizmetlerine rakip olan Yahoo eski konseptini kaybetmiş durumdadır.

Özellikle Yahoo arama motorunun artık bilinen bir haber motoruna dönüştüğü gözlemlenmektedir. İnsanların dikkat ettikleri son bir kaç yıldır Yahoo İnternet sitesine girildiğinde ana sayfa üzerinde Ülkelerin popüler gazete dergi ve haber kaynaklarının barındıran Yahoo arama motoru özelliğini devam ettirmektedir. Fakat bu özellik ile ilgili satış ya da yeni bir proje çalışması yapmamaktadır. Özellik ile Yahoo ve Google gibi marka olmuş arama motorlarının Yandex ile mücadele ve rekabet etmesinin çok yüksek oranda görülmesine rağmen Yandex bu arama motorlarından daha değişik atak ve hücumlar yapmaktadır. Yandex İnternet tasarımcıları ile için özel geliştirmekte olduğu metrica ürünü ile şu sıralar Google analitik gibi yazılımları olan arama motorlarına rakip olmaya hazırlanıyor. Fakat bu konuda piyasanın devi Google ile hem iş veren hemde iş alan İnternet yayıncıları tamamı ile Google arama motoruna bağlı çalışmakta olmalarından dolayı Yandex hizmetlerinden pek fazla faydalanma şansına sahip değildir. İnsanların Yahoo ve benzeri yayın olarak kullanılmakta olan bir çok platformun ortadan kaybolmasına ve bir daha kullanılmamasına şaşırmış olmaları normal olarak karşılanmaktadır. Fakat bir dönem Türkiye üzerinde çok yaygın olan ve bilişim Dünyasına olumlu katkıları olan bir çok İnternet ürünü artık kaybolmaktadır. İnternet Relay Chat bilinen adı ile İRC aslında en eski sohbet ortamı olarak kabul edilen İRC zaman içerisinde çeşitli yeni sohbet ve sosyal paylaşım ağları nedeni ile artık eskisi gibi tercih edilmediği için tüm işlemler ile yönetiminin tamamı ile komutlar üzerine olmasından kaynaklı olarak insanlar tarafından çok fazla tercih edilmemektedir.

Ekibimizin bir üyesi zamanında İRC sunucu ve sohbet platformu yönettiğini ve o dönemde anlık sohbet konusunda İRC sohbet platformundan daha kaliteli ve daha iyi imkanları olan messenger ya da görüntülü konuşma sistemleri olan Cam frog gibi benzer ürünlerin geliştirilmesi ile beraber İRC platformunun tarihe karıştığını belirtmektedir. Bu platformlar neden güncellenemedi neden teknolojinin gerisinde kalmak zorunda bırakıldı bilinmemektedir. Fakat ülkemizin bir dönem teknolojiye ilk adımlarını attığı bu platformları bilişim Dünyası özlemekte ve yeniden aramıza dönmelerini sabırsızlık ile beklemektedir. İnternet üzerinden yapılabilecek işlemlerin kısıtlı olduğu 90 lı yılların sonu 2000 li yılların başlangıcı olan ve insanların gerçekten milenyum çağına geçişinde olumlu ve yardımcı araçlar olan Yahoo, İCQ, İRC, Cam frog, Aol, Msn, Altavista ve benzer klasik ya da eski ama günümüzde hala var olma mücadelesi vermekte olan platformların eskisi gibi etkili ve kaliteli platformlar olmadıkları ve güncelleştirmelerinin su da boğulmakta olan bir canlının son çırpınışları gibi olması olumsuz bir şekilde etkili iz bırakmaktadır.

Son yıllarda sürekli olarak gelişmekte olan İnternet bu kayıplarına rağmen yeni kazançları olan sosyal ağlar Facebook, Twitter, Google Plus ve benzer platformlar ile bilişim yolculuğuna devam etmektedir. İnternet üzerinde çok fazla yayın yapan İnternet sitesi ile inanılmaz derecede yüksek kalitede çalışmaların yer aldığı platformlar mevcut. Ara süreçlerde Netlog, Badoo ve benzer sosyal arkadaşlık ağlarıda büyük roller oynamış olsada aslında kesinleşmemiş konular arasında başarılı rol oynayamadıkları açık ve net ortadadır.

Yazan Admin

Gönderildi Tem,11.2012

Bu yazı toplamda 866 kez okundu
Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Ön Kayıtlar Başladı!

ön kayıtlar başladı

DuyurularToplam Ziyaret: 531268 Online Ziyaretçi: 3 Bu Sayfaya Toplam Ziyaret: 280662 Bugünlük Ziyaret: 98