Site Map

Bugün : 09.07.2020

Duyurular

Uluslararası Bilim Olimpiyatları “Yaz Okulu” Afyon’da Başlıyor

01 Agu
Uluslararası Bilim Olimpiyatları “Yaz Okulu” Afyon’da Başlıyor

TÜBİTAK'ın öğrencileri "Uluslararası Bilim Olimpiyatları"na hazırlamak amacıyla düzenlediği "Yaz Okulu" 17 Ağustos - 14 Eylül tarihlerinde 323 öğrencinin katılımıyla Afyon Sandıklı Termal Park Otel'de düzenlenecek.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından 13 - 14 Nisan 2013 tarihlerinde Türkiye genelinde yapılan 21. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve 18. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı Birinci Aşama sınavları sonucunda Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya ve Matematik dallarında 22 şehirden (Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Denizli, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Samsun, Sivas, Şanlıurfa ve Tekirdağ) ve 91 farklı okuldan toplam 323 öğrenci, 2014 yılında yapılacak olan Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına hazırlık kapsamında düzenlenen  "Yaz Okulu"na davet edildi.

Yaz Okulu 17 - 31 Ağustos 2013 tarihlerinde; Biyoloji dalında 60; Fizik dalında 40, Kimya dalında 65 ve 31 Ağustos - 14 Eylül 2013 tarihlerinde; Bilgisayar dalında 50 ve Matematik dalında 108 olmak üzere toplam 323 öğrencinin katılımıyla gerçekleşecek.

Yaz Okulunda öğrencilere, Akdeniz, Ankara, Atatürk, Atılım, Bilkent, Boğaziçi, Ege, Fatih, Gazi, Hacettepe, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kocaeli, Koç, ODTÜ, TOBB ETÜ, Yaşar ve Yıldız Teknik Üniversitelerinden alanında deneyimli öğretim üyeleri tarafından verilecek ders ve etütlerin yanı sıra, çeşitli sosyal ve bilimsel etkinlikler yapılacaktır.  

"Yaz Okulu" sonrasında yapılan sınavda ve Kasım 2013'de yapılacak olan 2. Aşama Ulusal Bilim Olimpiyatları sınavlarında başarı gösteren öğrenciler, 2014 yılında "Kış Okulu"na davet edilecektir. Bu aşamadan sonra, Uluslararası Bilim Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil edecek kesin ekipler oluşturulacaktır.

Ulusal ve Uluslararası olimpiyatlarda derece alan öğrencilere para ödülü verilecek. Ayrıca, uluslararası olimpiyat takımlarında yer alarak üniversitelerin doğa bilimleri, mühendislik, teknoloji, tıbbi veya tarımsal bilimlerden birine kayıt yaptıran öğrenciler de, TÜBİTAK'ın üniversite lisans bursiyeri olmaya hak kazanacak. Olimpiyat takımlarına seçilen öğrenciler LYS'ye girdikleri ilk yıl, bir defaya mahsus olmak üzere uluslararası yarışmada aldıkları derecelerle orantılı ek katsayı uygulamasından; altın, gümüş veya bronz madalya kazananlar ise üniversitelere sınavsız yerleştirilme olanaklarından yararlanacaktır.

Uluslararası Bilim Olimpiyatlarına öğrencileri hazırlamak amacıyla, "Yaz Okulu",  "Kış Okulu" ve bunu takip eden tüm etkinlikler her yıl TÜBİTAK tarafından düzenlenmektedir.

 

Kaynak: tubitak.gov.tr

Yazan Admin

Gönderildi Agu,01.2013

Bu yazı toplamda 1679 kez okundu
Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis

DuyurularToplam Ziyaret: 708490 Online Ziyaretçi: 8 Bu Sayfaya Toplam Ziyaret: 48756 Bugünlük Ziyaret: 108