Site Map

Bugün : 23.01.2022

Haberler

MEB ile TÜBİTAK Arasında Uluslararası Robot Yarışması İşbirliği

12 Agu
MEB ile TÜBİTAK Arasında Uluslararası Robot Yarışması İşbirliği

Millî EÄŸitim Bakanlığı ile TÜBÄ°TAK arasında ortaöÄŸretim ve yükseköÄŸretim öÄŸrencilerinin katılımıyla Uluslararası Robot Yarışması Ä°ÅŸbirliÄŸi Protokolü imzalandı.

TÜBÄ°TAK ile Uluslararası Robot Yarışması Ä°ÅŸbirliÄŸi Protokolü imza töreninde konuÅŸan Millî EÄŸitim Bakanlığı MüsteÅŸarı Yusuf Tekin, TÜBÄ°TAK’ta devrim niteliÄŸinde reformların yapıldığını belirterek, meslekî ve teknik eÄŸitimde de çok önemli reformların gerçekleÅŸtirildiÄŸini kaydetti.  Meslekî ve teknik eÄŸitimi hem nitelik hem de nicelik olarak geliÅŸtirdiklerini ifade eden Tekin, buradaki insan kaynağının daha rasyonel kullanımı için çok ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

TÜBÄ°TAK’la yapılan iÅŸbirliÄŸinin çok önemli olduÄŸunu ifade eden MüsteÅŸar Tekin, “Bu protokolle,  meslekî ve teknik eÄŸitim liseleri daha cazip hale gelecek ve meslek liselerine daha fazla öÄŸrencinin gitmesi saÄŸlanmış olacak. Dolayısıyla, öÄŸrencilerin hem daha iyi yetiÅŸmelerini saÄŸlayacak hem de onların bu anlamdaki yetenekleri ve baÅŸarılarını ödüllendirebileceÄŸimiz bir süreç olacak” diye konuÅŸtu.

Ülkenin bilimsel çabaları için insan kaynağının önemli olduÄŸuna vurgu yapan Tekin, “Yapacağımız bu çalışmalarla gelecek kuÅŸaklara, Türkiye’nin geleceÄŸine yatırım yapmış olacağız. Ä°nÅŸallah hayırlara vesile olur” dedi.

“Ä°ÅŸin Temel Kaynağı Ä°nsan Beynidir”

TÜBÄ°TAK BaÅŸkanı Arif Ergin ise, TÜBÄ°TAK’ın büyük bir deÄŸiÅŸim ve yeniden yapılandırmanın içerisinden geçtiÄŸini belirterek, TÜBÄ°TAK’ın bilim ve teknoloji sektörlerini desteklemekle mükellef bir kuruluÅŸ olduÄŸunu ifade etti. Ergin, robot yarışmasını birlikte düzenlediklerini hatırlatarak, “Bu iÅŸin temel kaynağı insan beynidir. Dünyada bilim ve teknolojiyi bir adım ileriye götürenlerin kim olduÄŸuna baktığımızda, belli kalıpların dışında düÅŸünen, teoriye hâkim olmanın ötesinde bizzat bu iÅŸlerle uÄŸraÅŸmış insanları görüyoruz. Dolayısıyla, ‘kutunun dışında, kuralların dışında’ denilen düÅŸünce yapınızı bize gösterin’ dediÄŸimiz faaliyetlerin içerisinde, bu beyinleri alıp yeÅŸertmek gerçekten olayın anahtar noktası olarak karşımıza çıkıyor” ÅŸeklinde konuÅŸtu.

TÜBÄ°TAK olarak bu gibi faaliyetlere gönülden destek vermek istediklerini kaydeden Ergin, “Millî EÄŸitim Bakanlığı ile yaptığımız bu iÅŸbirliÄŸi, bizim için inanılmaz derecede deÄŸerlidir. Burada kabiliyetine, bilgisine, bakış açısına, hatta bir noktasında memlekete karşı ahlaki ve insanı deÄŸerlere sahip çocuklarımızı, beyinlerimizi alıp bunları daha üretken, ülkenin geleceÄŸine dair daha faydalı hale nasıl getireceÄŸimizi; TÜBÄ°TAK olarak projelerle, burslarla veya istihdamla bir noktaya taşımanın sorumluluÄŸunu üstlenmiÅŸ bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bilim ve teknoloji dediÄŸimizde bunun bir tek kaynağı var, o da insan” diyen TÜBÄ°TAK BaÅŸkanı Ergin, “Onu da erken yaÅŸta, vasıflarını tespit edip iyi deÄŸerlendirdiÄŸimiz insan olarak bakıyoruz. Aramızdaki robot yarışmasındaki protokol, bir havuzdaki bir damla, uzun yolculuktaki bir adım olarak gördüÄŸümüz son derece kıymet verdiÄŸimiz ve geleceÄŸimize yatırım olarak nitelendirdiÄŸimiz bir protokol. Vatana memlekete hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bilgi ve Becerilerini Kullanan GiriÅŸimci Bireyler YetiÅŸecek

Ä°mzalanan protokolle TÜBÄ°TAK; Üniversitelerin Endüstriyel Otomasyon, Mekatronik, Makina ve Malzeme MühendisliÄŸi bölümü öÄŸretim üyelerinden yarışma jürisini belirleyerek Millî EÄŸitim Bakanlığına bildirecek. TÜBÄ°TAK´Ä±n desteÄŸiyle yapılacak robot yarışmasıyla, meslekî ve teknik eÄŸitimin niteliÄŸinin artırılması, orta ve yükseköÄŸretim seviyesindeki meslekî ve teknik eÄŸitim öÄŸrencilerinin, bilgi ve becerilerini kullanan, giriÅŸimci, bilimsel düÅŸünen, rekabet edebilme bilincine sahip bireyler yetiÅŸtirilmesi amaçlanıyor. Protokolle ayrıca; öÄŸrencilerin, bilgi ve deneyim paylaşımı yapmaları için ortam hazırlanması, toplumda meslekî ve teknik eÄŸitim konusunda farkındalık oluÅŸturulması, endüstriyel otomasyon teknolojileri alanında ve robot teknolojileri konusunda çalışmaların tanıtımının yapılması ve sergilenmesi hedefleniyor.

Bu yıl, "Gaziantep Belkıs-Zeugma" temalı ve "Ahican Belkıs-Zeugma Antik Kentinde" sloganıyla yapılacak yarışma; Temalı Robot, Çizgi Ä°zleyen Robot, Hızlı Çizgi Ä°zleyen Robot, Sumo Robot, Mini Sumo Robot, Serbest Robot, Robotino (Hareketli robotlar) olmak üzere 7 farklı kategoride düzenlenecek.

Yazan Admin

Gönderildi Agu,12.2016

Bu yazı toplamda 3414 kez okundu
Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Ön Kayıtlar Başladı!

ön kayıtlar başladı

DuyurularToplam Ziyaret: 974809 Online Ziyaretçi: 2 Bu Sayfaya Toplam Ziyaret: 449213 Bugünlük Ziyaret: 107