Site Map

Bugün : 24.06.2024

Sosyal Ağlar ve Bilişim Suçları

İnternetin kitlesel olarak kullanılmaya başlandığı 1990'lı yıllarda internet kullanıcıları , sadece değişik sitelerdeki içeriklere (yazı , fotoğraf vb.) erişebiliyor fakat kendi içeriklerini internette yayınlayamıyordu. Yakın tarihte son nesil internet teknolojisi olan Web 2.0 ile bu da gerçekleşti ve artık internet kullanıcıları içeriklerini kolayca internette paylaşabilir hale geldiler. Ancak Web 2.0 'a damgasını vuran siteler kanımca sosyal ağlar oldu. Çünkü internet kullanıcıları resimlerini , sevdikleri müzik parçalarını , videolarını kendi arkadaşları ile paylaşıyorlar. İstedikleri bir konuda grup kurabilmek , beğendiği bir dizinin fragmanını profiline eklemek , arkadaşlarını sosyal ağ sitesinden takip edebilmek çok cazip. 

Ancak sosyal ağların çok kolay ihlal edilebilecek yasal çizgilerinin olduğu da bir gerçek. Bu yazımızda Türkiye'de sayıları 20 milyona yaklaşan sosyal ağ kullanıcılarını bilişim suçlarına karşı uyarma görevimizi yerine getiriyoruz.

Eğer sosyal ağlara girdiğiniz bilgisayarı başkaları ile ortak kullanılıyorsanız ve bilgisayar başına oturduğunuzda bir başka kullanıcının sosyal ağ oturumu açık ise kapatmalısınız. Çünkü bu oturumu kapatmayıp izinsiz şekilde o oturuma devam etmeniz Türk Ceza Kanunu - TCK 243/1 kapsamında "Bilişim Sistemine Girme ve Kalmaya Devam Etme" suçunu oluşturacaktır. Sözkonusu maddeye göre "Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına , hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir." Yine bu suçu oluşturacak bir başka durum da bilgisayarı ortak kullandığınız diğer kişinin şifresi ile izinsiz olarak sosyal ağ sitesine giriş yapılması halidir.

Eğer sosyal ağ oturumunuza izinsiz erişip , sosyal ağ bilgilerinizde değişiklik yapılmış veya bir kısım bilgiler (veriler) yok olmuş olabilir. Buna örnek olarak profil resminizin silinmesi veya duvarınıza yeni bir video eklenmesi olarbilir. İşte bu fiili işleyen kişi TCK 244/2 gereğince altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecektir.

Eğer sosyal ağ oturumunuza izinsiz giren kişi aynı zamanda sizin arkadaşlarınıza gönderdiğiniz veya onlardan gelen mesajlarınızı da okuduysa "Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçu" işlenmiş olacak ve bu fiili işleyen kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecektir. Eğer sosyal ağ oturumunuza izinsiz giren kişi , mesajlarınızı okumakla kalmaz bir de  bu mesajları arkadaşlarınıza gönderirse "Haberleşmenin Gizliliğini İfşa Etme Suçu" gerçekleşecek ve bu hareket 1 yıldan 3 yıla kadar cezalandırılacaktır.

Bir başka ihtimal ise sosyal ağ hesabınızın bir başkası tarafından ve sizden izin alınmadan silinmiş olmasıdır. Bu ihtimali dikkate alan TCK 244/1 maddesi "Bilişim Sistemini Engelleme veya Bozma Suçunu" düzenlemiş ve Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır demiştir.Sosyal ağ hesabınızın izniniz dışında bir başkası tarafından silinmiş olması aynı zamanda altı aydan 2 yıla kadar ceza verilebilecek olan "Haberleşmenin Engellenmesi suçunu da oluşturacaktır.

Şayet yukarıda bahsettiğimiz suçlar bir kamu kurum veya kuruluşu aleyhine işlenirse TCK 244/3 gereğince verilecek ceza yarı oranında arttırılacaktır. Buna örnek olarak bu tip suçlar twitter hesabı bulunan TC Dışişleri Bakanlığı aleyhine işlenirse fiilin cezası ½ oranında arttırılacaktır.

Görüldüğü üzere sosyal ağlarda kullanıcı bir anda mağdur olabilmektedir. Bu tür mağduriyetler yaşamamak için sosyal ağ oturumunuza izinsiz erişimi engellemede için alınacak en sağlamtedbirler , sosyal ağ sitesine  giriş yaparken "Oturumumu sürekli açık tut" seçeneğinin işaretlenmemesi ve şifrelerinizin en az altı ayda birgüvenli bir şifre ile değiştirilmesidir ve kapsamlı bir anti virüs internet güvenlik programı kullanılmasıdır. Tabi ki bu kadar önemli bilgilerinizi koruyan sosyal ağ şifrenizi de kimseyle paylaşmamak şartıyla.

Kaynak : Avukat Ozan KayahanToplam Ziyaret: 928956 Online Ziyaretçi: 4 Bu Sayfaya Toplam Ziyaret: 5169 Bugünlük Ziyaret: 156