Site Map

Bugün : 23.01.2022

Haberler

Saatte 150 Göktaşı Yağdı

25 Agu
Saatte 150 Göktaşı Yağdı

Her yıl düzenli olarak 17 Temmuz-24 AÄŸustos tarihleri arasında ÅŸiddetli yağışını sürdüren Perseid Göktaşı YaÄŸmuru, TÜBÄ°TAK Ulusal Gözlemevi (TUG) eteklerindeki Saklıkent'te izlendi. En fazla sayıya 12 AÄŸustos gecesinde ulaÅŸan ve saatte 150 göktaşının sayıldığı Perseid Göktaşı YaÄŸmurunda, göktaÅŸlarından biri fotoÄŸraf makinası ile görüntülendi.

Perseidler hakkında bilgi veren TUG AraÅŸtırıcısı Doç. Dr. Hasan EsenoÄŸlu, perseidlerin diÄŸer birçok meteorlar gibi, "meteorit" adı verilen küçük toz parçacıklarından meydana geldiÄŸini söyledi. Meteoritlerin genellikle kuyruklu yıldızlardan kaynaklandığını belirten Doç. Dr. EsenoÄŸlu, "Bir kuyruklu yıldız GüneÅŸ etrafında dolanırken ısınır ve yüzeyinde buzlanma baÅŸlar, sıkışma ile de minik mineral taneleri ve topaklar oluÅŸur. Kuyruklu yıldız GüneÅŸ etrafındaki yüzlerce kez dolanımı sırasında, uzun bir meteor akışını üretir. EÄŸer Dünyamız bu akışın içinden geçerse, meteoritler atmosferde bombardımana uÄŸrarlar. Bu göktaÅŸları saniyede onlarca kilometre hızlarla ilerlerken aynı zamanda ısınırlar ve sayıları saatte 500'e kadar ulaÅŸabilir" dedi.

Perseid göktaşı yaÄŸmuruna, her 130 yılda bir GüneÅŸ'in etrafında dolanan 109P/Swift-Tuttle isimli bir kuyruklu yıldızın neden olduÄŸunu ifade eden Doç. Dr. EsenoÄŸlu, "Ä°nsanlık, Perseid yaÄŸmurlarını yüzyıllardır gözlemiÅŸtir. 19. yüzyılın ortalarında ‘meteor yaÄŸmuru' olarak kabul edilmiÅŸ olup, son 150 yıldır da düzenli olarak gözlenmektedir. 1990'ların ilk yarısında saatte yaklaşık 500'e ulaÅŸan ÅŸiddetli patlamalar dizisi göstermiÅŸtir" diye konuÅŸtu.

Perseid meteoritlerinin saniyede 59 kilometre hızla atmosferimize girdiklerini, bu yüzden Perseidlerin hızlı göktaÅŸları olduklarını ve genellikle çok renkli olduklarını söyleyen Doç. Dr. EsenoÄŸlu, parlak olanların arkasında iz bıraktığını kaydetti. Doç. Dr. EsenoÄŸlu, "AteÅŸ topu türünden olanlar, on saniyelerden dakika mertebesine ulaÅŸan sürede kalıcı izler bırakabilir. Ä°lginçtir ki, sıradan parlak Perseidleri, akışın içinden sadece birkaç milimetre geçmeleri ile olmaktadır. AteÅŸ topları türünden meteoritleri üretmek ise, akışın içinden santimetre geçmeleri yeterlidir" dedi.

kaynak: TUBÄ°TAK

Yazan Admin

Gönderildi Agu,25.2016

Bu yazı toplamda 3733 kez okundu
Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Ön Kayıtlar Başladı!

ön kayıtlar başladı

DuyurularToplam Ziyaret: 974840 Online Ziyaretçi: 2 Bu Sayfaya Toplam Ziyaret: 449242 Bugünlük Ziyaret: 108