Site Map

Bugün : 23.01.2022

Haberler

Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesi Belli oldu

23 Agu
Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesi Belli oldu

TÜBÄ°TAK tarafından, üniversitelerin giriÅŸimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı GiriÅŸimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 yılı sıralaması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından TÜBÄ°TAK'ta düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Bu yılın birincisinin 95,3 puanla Sabancı Üniversitesi olduÄŸunu bildiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ikinci sırada 85,80 puanla Orta DoÄŸu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ), üçüncü sırada ise 82,63 puanla Bilkent Üniversitesi'nin bulunduÄŸunu ifade etti.

GiriÅŸimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile üniversitelerde giriÅŸimcilik ve yenilikçilik faaliyetlerinin teÅŸvik edilmesinin amaçlandığını belirten Bakan Özlü, "Bu çalışma, üniversitelerin eÄŸitim kalitesine göre sıralandığı bir liste veya en baÅŸarılı üniversiteyi ortaya koyan bir sıralama deÄŸildir" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, geçtiÄŸimiz günlerde açıklanan Global Ä°novasyon Endeksi'nin 2016 yılı sonuçlarında, bir önceki yıla göre 16 basamak birden yükselerek 42. sıraya çıktığımızı bildirdi. Böyle bir endekste çok daha yukarılarda olmamız gerektiÄŸine iÅŸaret eden Bakan Özlü, "EÄŸer dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacaksak, kurumlarımızı da dünya çapında lider kurumlara dönüÅŸtürmeliyiz. Özellikle üniversitelerimizi, dünya çapında bilim yapılan ve teknoloji üretilen merkezler haline getirmeliyiz" diye konuÅŸtu.

Endeks sıralamasına giren üniversiteleri tebrik eden, listenin hazırlanmasında katkısı bulunan Kurum ve KuruluÅŸlara da teÅŸekkürlerini sunan Bakan Özlü, giriÅŸimcilik ruhunu ve yenilikçilik kültürünü geliÅŸtirme noktasında en çok üniversitelerimize güvendiÄŸini belirtti.

BeÅŸ yıl önce baÅŸlatılan endeks çalışmalarının, bugün baÅŸta üniversitelerimiz ve öÄŸrencilerimiz olmak üzere kamuoyu tarafından merakla beklenen bir sıralamaya dönüÅŸtüÄŸüne deÄŸinen Bakan Özlü, ÅŸunları kaydetti:

"Görüyoruz ki son yıllarda üniversitelerimiz bünyesinde giriÅŸimcilik ve yenilikçiliÄŸe dair önemli adımlar atıldı, atılıyor. Gençlerimiz de artık kendi iÅŸlerini kurmanın, giriÅŸimci olmanın hayallerini kuruyor. Dolayısıyla artık üniversitelerimiz için giriÅŸimci ve yenilikçi olmak, bir tercih meselesi deÄŸil, bir zorunluluktur. Biz de bu endeksi açıklayarak, üniversitelerimizi bu alanlara teÅŸvik ediyoruz. Üniversitelerimizin sanayicilerimizle daha fazla iÅŸbirliÄŸi yapmalarını amaçlıyoruz. Üniversitenin kapısı sanayiciye, sanayicinin kapısı da üniversitelere açık olmalı. Üniversite, sanayinin ihtiyaç duyacağı bilgiyi üretmeli. Sanayici, sorunlarını aÅŸmak için üniversiteye baÅŸvurmalı. Zira, sadece üniversitede, sınıflarda, laboratuvarlarda çalışarak, ekonomik ve sosyal faydaya dönüÅŸen nitelikli bilgi üretilemez."

 

2016 Yılı İlk 10 Sıra

Sabancı Üniversitesi

Orta DoÄŸu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Ä°hsan DoÄŸramacı Bilkent Üniversitesi

Ä°stanbul Teknik Üniversitesi

BoÄŸaziçi Üniversitesi

Koç Üniversitesi

Gebze Teknik Üniversitesi

ÖzyeÄŸin Üniversitesi

Ä°zmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Yıldız Teknik Üniversitesi

 

kaynak : TUBÄ°TAK

Yazan Admin

Gönderildi Agu,23.2016

Bu yazı toplamda 3811 kez okundu
Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Ön Kayıtlar Başladı!

ön kayıtlar başladı

DuyurularToplam Ziyaret: 974821 Online Ziyaretçi: 3 Bu Sayfaya Toplam Ziyaret: 449223 Bugünlük Ziyaret: 107