Site Map

Bugün : 23.01.2022

Haberler

Türkiye'nin İlk Milli Gözlem Uydusu Rasat 5 Yaşında

20 Agu
Türkiye'nin İlk Milli Gözlem Uydusu Rasat 5 Yaşında

TÜBÄ°TAK Uzay Teknolojileri AraÅŸtırma Enstitüsü (TÜBÄ°TAK UZAY) tarafından, Kalkınma Bakanlığı desteÄŸiyle Türkiye’de tasarlanıp üretilmiÅŸ olan ilk yerli gözlem uydusu olan RASAT, tasarım ömrü üç yıl olmasına raÄŸmen, yörüngede beÅŸinci yılını baÅŸarıyla tamamladı. TÜBÄ°TAK UZAY’ın, BÄ°LSAT Uydusu’ndan sonra sahip olduÄŸu ikinci uzaktan algılama uydusu olan ve 17 AÄŸustos 2011 tarihinde Rusya’dan fırlatılan RASAT Uydusu, Dünya etrafında 26 bin 724 tur atarak, 11 milyon kilometrekarelik alanı taradı ve bin 800 ÅŸerit görüntüyü yer istasyonuna aktardı.

GüneÅŸ’e eÅŸ zamanlı dairesel yörüngede, 700 km irtifada bulunan RASAT Uydusu, 7,5 m siyah-beyaz, 15 m çok bantlı uzamsal çözünürlükte süpürçek (pushbroom) kameraya sahip. Yeniden ziyaret zamanı ortalama dört gün olan, üç eksende kontrol edilebilen RASAT’ın her bir çerçeve görüntüsünün boyutları 30 km X 30 km ve 960 km uzunluÄŸuna kadar ÅŸerit görüntü alabiliyor.

Uydu Teknolojisinde Türkiye’yi Söz Sahibi Yaptı

RASAT Projesi kapsamında, uydu montaj, entegrasyon ve test laboratuvarları büyütüldü; uydu tasarım, üretim ve test konularında 100’den fazla uzman yetiÅŸtirildi. Tamamı ülkemizde Türk mühendisler tarafından tasarlanıp üretilen milli gözlem uydumuz RASAT ile Türkiye, uydu teknolojisinde söz sahibi bir ülke konumuna gelirken, TÜBÄ°TAK UZAY da, bir uydu projesinin baÅŸtan sona gerçekleÅŸtirilmesini saÄŸlayabilecek sistem tasarımı ve entegrasyon yeteneklerine sahip olduÄŸunu gösterdi.

Dünya’nın Her Yerinden Görüntü Alabiliyor

RASAT, geliÅŸtirilen Yüksek Performanslı UçuÅŸ Bilgisayarı (BiLGE), 100Mbps hızında X-bant Verici ve Gerçek Zamanlı Görüntü Ä°ÅŸleme (GEZGÄ°N-2) ekipmanları ile yerli uçuÅŸ ve yer istasyonu yazılımlarını baÅŸarıyla çalıştırarak, uzay tarihçesi kazandırdı. Böylelikle, TÜBÄ°TAK UZAY, sadece sistem seviyesinde deÄŸil alt sistemler kapsamında da yetkinliÄŸini ortaya koydu. Ä°lk yerli gözlem uydusu olan RASAT’ın yörünge özelliÄŸi sayesinde Dünya’nın her yerinden görüntü alınabiliyor. RASAT Uydusu’ndan indirilen ham görüntüler geometrik ve radyometrik düzeltmelerin ardından koordinatlandırma iÅŸlemleri yapılarak GEZGÄ°N Portalı’na aktarılıyor. RASAT görüntüleri haritacılık, afet izleme, ormancılık, kentsel planlama gibi alanlarda kullanılıyor.

 

www.gezgin.gov.tr adresinden GEZGÄ°N Portalı’na baÄŸlanarak;

 

·         Çizimle arama,

·         Sınırlara göre arama,

·         Yer ismine göre arama,

·         Koordinat bilgisi girilerek arama,

·         Dosya yükleyerek arama

 

özelliklerini kullanarak istenilen alana ait görüntüleri hızlı ve kolay bir ÅŸekilde indirebilirsiniz.

Yazan Admin

Gönderildi Agu,20.2016

Bu yazı toplamda 4066 kez okundu
Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Ön Kayıtlar Başladı!

ön kayıtlar başladı

DuyurularToplam Ziyaret: 974839 Online Ziyaretçi: 4 Bu Sayfaya Toplam Ziyaret: 449241 Bugünlük Ziyaret: 108