Site Map

Bugün : 23.01.2022

Haberler

Üniversiteli Gençlerimiz “Efficiency Challenge Electric Vehicle”da Yarıştı

17 Agu
Üniversiteli Gençlerimiz “Efficiency Challenge Electric Vehicle”da Yarıştı

Üniversiteli Gençlerimiz "Efficiency Challenge Electric Vehicle"da Yarıştı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik AraÅŸtırma Kurumu'nca (TÜBÄ°TAK) düzenlenen ve büyük mücadeleye sahne olan "Alternatif Enerjili Araç Yarışları" Kocaeli'de gerçekleÅŸtirildi. Körfez Yarış Pisti'ndeki yapılan yarışmalar bu yıl "hidromobil" ve "elektromobil" kategorilerinde düzenlendi.

Körfez Yarış Pisti'ndeki yarışların ilk günkü ayağında, hidrojenle çalışan araçların yer aldığı "hidromobil" mücadelesinde Yıldız Teknik Üniversitesi birinci, Anadolu Üniversitesi ikinci, Çukurova Üniversitesi üçüncü oldu. Ä°kinci gün düzenlenen elektromobil kategorisinde mücadelede Ä°stanbul Üniversitesi Milat 1453 Takımı birinci, Trakya Üniversitesi Pehlivan Team ikinci, Ä°stanbul Aydın Üniversitesi Elektroaydın Takımı üçüncü oldu

Elektromobil kategorisindeki 34 takımın yer aldığı yarışların startını TÜBÄ°TAK BaÅŸkanı Prof. Dr. Arif Ergin verdi.

"Bilgiye hakim olan dünyaya hakim olabiliyor"

Prof. Dr. A. Arif Ergin, 2000'li yıllardan sonra kendisi teknoloji üretebilen, bilimsel faaliyetlerini öne çıkartan bir kurum haline geldiklerini söyledi. Alternatif enerjilerin kendileri için önemli olduÄŸunu ifade eden Prof. Dr. A. Arif Ergin, ÅŸöyle dedi:

"Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nı teÅŸvik ederek üniversitelerdeki insan kaynağını deÄŸerlendirelim istedik. Çünkü teknolojik geliÅŸimlerde önce güçlü olanın sonra da parası olanın dünyaya hâkim olduÄŸu bir dönem geçirdik. Artık bilgiye odaklı bir kazanım içindeyiz, bilgiye hâkim olan bugün dünyaya hakim olabiliyor."

 

TÜBÄ°TAK BaÅŸkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, bilginin üniversitelerde ürün odaklı çalışan ekiplerce çıkarıldığını, o yüzden son yıllarda elektrikli ve hidrojenli araç yarışlarını baÅŸlattıklarını dile getirdi.

"Yerli olarak bir ÅŸeyler tasarlamaya ve üretmeye baÅŸladık"

Yarışların Türkiye'deki üniversitelerde heyecan uyandırdığını anlatan Prof. Dr. A. Arif Ergin, üniversitelerde bu yarışlar için üretimler gerçekleÅŸtirildiÄŸini ifade etti.

Prof. Dr. A. Arif Ergin, bazı araçların Türkiye'de yapıldığını belirterek, ÅŸu deÄŸerlendirmede bulundu:

"Yerli olarak bir ÅŸeyler tasarlamaya ve üretmeye baÅŸladık. Hedefimiz, tasarımları Türkiye'de yapalım, dünya kalitesi ve üstünde üretelim, yurt dışında da ürettirelim. Bu da bizim millilik anlayışımızın içine giriyor. Bu konuda alın teri dökenlerin sanayimize intikal edip, onlarla ülke çapında bir yaygınlaÅŸtırmaya gittiÄŸini görmek istiyoruz. Bu yarışlar bu açıdan bir kıvılcım. ÇeÅŸitli sanayi kuruluÅŸları tarafından bize geri dönüÅŸler baÅŸladı."

Prof. Dr. Arif Ergin, gelecek birkaç yılda sanayinin de buralara destek vereceÄŸini ve daha güzel ürünler çıkarılması adına adımlar atılacağını sözlerine ekledi.

Hidromobil Yarışlarının baÅŸlangıç startını Erol ArcaklıoÄŸlu verdi. TÜBÄ°TAK BaÅŸkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol ArcaklıoÄŸlu, TÜBÄ°TAK'ın temel görevlerinden birinin bilim insanı yetiÅŸtirmek ve bilimsel çalışmaları yaygınlaÅŸtırmak olduÄŸunu belirterek, Kocaeli'de düzenlenen yarışların bu iki hedefi de karşıladığını söyledi.

Yarışlarla öÄŸrencilere özgüven kazandırmayı ve gelecekte Ar-Ge çalışmalarına daha fazla vakit ayırmalarını saÄŸlamayı amaçladıklarını dile getiren Prof. Dr. ArcaklıoÄŸlu, ÅŸöyle devam etti:

 

"10 yılı aÅŸkın süre güneÅŸ enerjili araç yarışlarını düzenlemiÅŸtik. Orada belli bir doyuma ulaşıldı. Geçen yıldan itibaren elektromobil ve hidromobil yarışlarını yapıyoruz. Bu yılki yarışlara yaklaşık 30 üniversite farklı takımlarla katıldı. Bugün hidromobil enerjili araçların mücadelesiyle baÅŸlayan yarışlar, yarın elektromobil kategorisindeki takımların mücadelesinin ardından sona erecek."

Prof. Dr. Erol ArcaklıoÄŸlu, yarışa katılan takımların alanda kurulan çadırlarını gezdiklerine dikkati çekerek, gençlerin heyecanı ve araçlar üzerinde yaptıkları çalışmaların gelecek için umut verdiÄŸini belirtti.

Türkiye'de gerek üniversiteler gerek TÜBÄ°TAK'ta alternatif enerjili araçlarla ilgili ciddi çalışmalar yürütüldüÄŸünü vurgulayan TÜBÄ°TAK BaÅŸkan Yardımcısı Erol ArcaklıoÄŸlu, "Türkiye'de bu çalışmalara yoÄŸun destek veriliyor. Bütün dünyada bu çalışmalar yapılıyor fakat konvansiyonel motorların çok ciddi altyapısı var. Bunlardan dönüÅŸüm çok kolay olmuyor ama önümüzdeki 5 yıl içinde yollara ciddi bir ÅŸekilde çıkmaya baÅŸlayacaklar. Ä°çten yanmalı motorlarda treni kaçırdık, ÅŸu anda elektrikli araçlarla bu açığı kapatarak iyi bir noktaya gitmek üzere çalışma yapıyoruz" deÄŸerlendirmesinde bulundu.

"Efficiency Challenge Electric Vehicle"

Alternatif Enerjili Araç Yarışları bu yıl "Efficiency Challenge Electric Vehicle" adıyla düzenlendi. 2005 yılından bu yana 10.000'in üzerinde üniversite öÄŸrencisine ulaşılan yarışlar ile katılımcıların alternatif enerjilerle ilgili araÅŸtırma imkânı edinmesi ve bu alanda motor, motor sürücü vb. katma deÄŸeri yüksek araç bileÅŸenlerinin geliÅŸtirilmesi amaçlandı.

Bu yıl yarışlara Elektromobil (batarya elektrik enerjili araç) kategorisinde toplam 66, Hidromobil (hidrojen enerjili araç) kategorisinde ise toplam 16 takım baÅŸvuru yaptı. 1 AÄŸustos'ta yapılan resmi kayıtların ardından Elektromobilde 42, Hidromobilde ise 7 aracın yarışlara katılması planlandı.

Teknik kontrollerden sonra elektromobilde 34 araç, hidromobilde 5 araç yarışmaya hak kazandı. Tüm katılımcı takımlara maddi desteÄŸin verildiÄŸi yarışlarda Hidromobil kategorisinde yarışacak araçlara bu yıl dört tekerlekli, iki kapılı ÅŸehir konseptine geçilmesinden dolayı 30 bin lira destek verildi. Yaklaşık bir yıllık hazırlık sürecinin sonunda takımların amacı en az enerji sarfiyatı olan elektrikli ve hidrojenli aracı üretmektir. Bu anlamda her kategorinin birincisine 25 lira ödül verildi. Takımlar enerji verimliliÄŸinin yanında tasarımları ve araç parçalarının yerli olması durumuyla da ödüllendirildi. ÖÄŸrencilerin araçlarının önemli alt parçalarını (motor, motor sürücü vb.) kendilerinin tasarlayıp üretmesini teÅŸvik etmek amacıyla 10 liraya kadar "Yerli Ürün TeÅŸvik Ödülü" verildi.

Yarışlarda dereceye girenlere ödülleri, TÜBÄ°TAK BaÅŸkanı Prof. Dr. Arif Ergin, TÜBÄ°TAK Genel Sekreteri Süleyman YaÅŸar, BaÅŸkan Danışmanı Prof. Dr. Åžemsettin Türköz ve diÄŸer ilgililer tarafından verildi.

Yarışma Sonuçları

Performans Ödülleri:

Elektromobil kategorisinde performans ödülleri enerji tüketimleri deÄŸerlendirilerek belirlendi. Ä°stanbul Üniversitesi Milat 1453 takımı birinci, Trakya Üniversitesi Pehlivan Team ikinci, Ä°stanbul Aydın Üniversitesi Elektroaydın Takımı üçüncü oldu.

Hidromobil kategorisinde performans ödülleri hidrojen tüketimleri deÄŸerlendirilerek belirlendi. Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü, Sirius aracı birinci, Anadolu Üniversitesi, Hidroana Takımı, Dorlion aracı ikinci ve Çukurova Üniversitesi, Otomotiv MühendisliÄŸi, Hidromobil Takımı, Hidrova aracı üçüncü oldu.

Tasarım Ödülleri

Elektromobil kategorisinde araçlarının düÅŸük enerji tüketimleri nedeniyle Atatürk Üniversitesi Atakar takımı ile Çukurova Üniversitesi Çukurova Takımı'na verilmesine karar verildi.

Hidromobil kategorisinde motor sürücü ve enerji yönetim sistemlerinin tasarımı nedeniyle Afyon Kocatepe Üniversitesi Kocatepe takımına verildi.

Kurul Özel Ödülleri

Elektromobil kategorisinde Kısıtlı imkânlarına raÄŸmen ilk defa katıldıkları organizasyonda göstermiÅŸ oldukları baÅŸarı neticesiyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi DiriliÅŸ takımına ve çok yönlü çalışmalarından dolayı Erciyes Üniversitesi Enerjist takımı arasında paylaÅŸtırıldı.

Tanıtım ve YaygınlaÅŸtırma Ödülü

Elektromobil kategorisinde okullara yönelik yapmış olduÄŸu tanıtım çalışmaları nedeniyle KTO Karatay Üniversitesi KARGET takımına, Balkan turuyla ulusal ve uluslararası boyutta tanınırlığı saÄŸladığı için Trakya Üniversitesi Pehlivan Takımına verildi.

Yerli Ürün TeÅŸvik Ödülü

Etkinlik Kitapçığı'nda belirtilen ana bileÅŸenlerden en az 3 tanesini yerli yapan takımlara Yerli Ürün TeÅŸvik Ödülü verildi.

Elektromobil kategorisinde;

1) Pamukkale Üniversitesi ATAY takımına; Motor sürücü, Batarya yönetim sistemi, yerleÅŸik ÅŸarj birimi, telemetri, elektronik diferansiyel uygulaması,

2) Dokuz Eylül Üniversitesi DEMOBÄ°L 35 takımına, Motor, telemetri ve yerleÅŸik ÅŸarj birimi,

3) Orta DoÄŸu Teknik Üniversitesi ODTÜ-TEK takımına; motor, batarya yönetim sistemi, telemetri

4) Karabük Üniversitesi KBÜELAR takımına; Motor sürücü, Elektronik diferansiyel uygulaması, Telemetri parçalarının yerli olması nedeniyle ödül verildi.

Hidromobil kategorisinde;

1) Yıldız Teknik Üniversitesi AESK takımına, motor, batarya yönetim sistemi, yerleÅŸik ÅŸarj birimi, telemetri ve enerji yönetim sistemi

2) UludaÄŸ Üniversitesi UMAKÄ°T takımına; motor, motor sürücü ve batarya yönetim sistemi parçalarının yerli olması nedeniyle ödüle layık görüldü.

 

kaynak  : TUBÄ°TAK

Yazan Admin

Gönderildi Agu,17.2016

Bu yazı toplamda 3833 kez okundu
Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz

Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Ön Kayıtlar Başladı!

ön kayıtlar başladı

DuyurularToplam Ziyaret: 974816 Online Ziyaretçi: 4 Bu Sayfaya Toplam Ziyaret: 449220 Bugünlük Ziyaret: 107